Várjuk Önöket új sétáinkra!
1 . Várkert Bazár és Szent István terem
Vezetett séta a Budai Vár különleges helyszínein
A Várkert Bazárban egyénileg is lehet sétálni, de szakértő vezetéssel egészen másképp fedezhetjük fel a Várhegy oldalában található neoreneszánsz kertet és a legnagyobb magyar építész, Ybl Miklós tervei alapján létesült épületegyüttest. Egykor csodás díszkert, gloriett, díszkutak, grották és a testőrök házai tartoztak hozzá, később itt működött a szocializmus fiatalságának kultikus szórakozóhelye, az Ifjúsági Park. Ennek bezárása után egészen 2014-ig kellett várni a felújításáig, de ma már újra régi fényében vehetjük birtokba: a virágágyások között sétálva hihetetlen történelmi legendákat tudhatunk meg. Mozgólépcsővel és lifttel könnyedén a Budai Várba juthatunk, ahol az elénk táruló panorámát csodálhatjuk. Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően azok is számos újdonsággal találkozhatnak a séta során, akik többször is jártak a várnegyedben. Felújított paloták, lovarda, közméltóságok rezidenciái, mind- mind az útvonalunk mentén találhatók. A Budai Vár legújabb nevezetességét szintén nem hagyjuk ki, a káprázatosan felújított Szent István termet tárlatvezetéssel tekintjük meg. A séta a Dísztéren végződik.
Időtartam: 3,5 óra
2. A Magyar Zene háza és a megújult Városliget
Átfogó megújítása után a Városliget egy egészen különleges névjegye lett Magyarországnak, hiszen Európában sehol nincs még egy olyan városi park, ahol ilyen mennyiségű és színvonalú kulturális intézmény és rekreációs lehetőség várja a látogatókat. A Városliget ékköve a számos nemzetközi építészeti díjat magáénak tudó Magyar Zene Háza, melynek sikere Sou Fujimoto japán építész egyedülálló építészeti víziójának, illetve a vele szorosan együtt dolgozó magyar csapat nívós tartalmi koncepciójának köszönhető. Sokan csak azért látogatnak el a Ligetbe, hogy megcsodálják ezt a különleges épületet. Sétánk során idegenvezető segítségével fedezzük fel a Zene Házát, s annak megszépült környezetét. Láthatjuk majd a Néprajzi Múzeum monumentális komplexumát, elhaladunk a Millennium Háza mellett, mely a liget egyik legrégebbi és legimpozánsabb épülete, végül megpihenünk a Városligeti tó partján.
Maximális létszám: 30 fő
3. A Pénzmúzeum és a Nemzeti Táncszínház
Két különleges, a Széna tér környékén található helyszínre vezet a sétánk, melynek keretében idegenvezetőnk kíséretében pillanthat a csoport a Pénzmúzeum és a Nemzeti Táncszínház termeibe.
Először a pénzügyi világ labirintusaiban kalauzoljuk a vendégeket. A kiállítótér számos élményt és kalandot tartogat, melyek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a pénz forgatásának, használatának újabb és újabb oldalait ismerhessük meg. Sétánk során bebizonyítjuk: a pénz működése bárki számára megérthető és nélkülözhetetlen. A Pénzmúzeum saját szimbólumának a magyar legendákból ismert csodaszarvast választotta, az ezt ábrázoló, a múzeum mellett látható monumentális új szobrot is megismerjük a séta során.
Ezt követően a táncosok világába leshetünk be a Nemzeti Táncszínház legmodernebb színháztechnikával felszerelt, különleges építészeti megoldásokat felvonultató épületében. A 6950 négyzetméteres kulturális helyszínt a Millenáris Park E épületében, a volt GANZ művek egykori ipari épületéből alakították ki, két színházterem és kamaraterem várja a tánc szerelmeseit, emellett próbatermek segítik a professzionális táncosok felkészülését. Tervezője Zoboki Gábor, az ő nevéhez fűződik a Művészetek Palotája épülete és az Operaház műemlék épületének felújítása is.
4. Kertész, Moholy-Nagy, Capa… / Magyar fotóművészek Amerikában
(1914–1989) a Szépművészeti Múzeumban és séta a megújult Városligetben
Az Amerikai Egyesült Államokba kivándorolt magyar származású fotográfusok munkái első alkalommal láthatók átfogó kiállításon Magyarországon. A Virginia Museum of Fine Artsszal együttműködésben megvalósuló, több mint 30 fotóművész, köztük André Kertész, Moholy-Nagy László, Martin Munkácsi és Robert Capa műveit bemutató tárlat a rendkívül gazdag amerikai-magyar fotográfiai örökséggel
ismerteti meg a nézőket. A Bartók Tavasz keretében megvalósuló
tárlat világhírű és itthon kevésbé ismert alkotók munkáiból is válogat.
A tárlatvezetést követően sétánk során fedezzük fel a megújult Városligetet.
Láthatjuk majd a Magyar Zene Háza díjnyertes épületét, a Néprajzi Múzeum
monumentális komplexumát, elhaladunk a Millennium Háza mellett, mely a liget
egyik legrégebbi és legimpozánsabb épülete, végül megpihenünk a Városligeti tó
partján.
A túra 2024. április 6 és augusztus 25 között rendelhető.
5. Szecessziós séta – fasori villák története, Gresham Palota a Duna-parton
A Városligeti fasoron sétálni kicsit olyan, mintha egy építészeti skanzenbe tértünk volna be, ahol az art nouveau, a neobarokk és a skandináv szecesszió egyaránt megjelenik. Érdemes a fákon túl az épületeket is szemügyre venni, mert olyan izgalmas munkákat fogunk látni, mint a Zsolnay csempékkel díszített fasori református templom, az alpesi üdülőket idéző villák vagy a habos-babos Kőrössy-villa. A Ráth György-villa egyedülálló enteriőrkiállítás keretében mutatja be az Iparművészeti Múzeum szecessziós műtárgyait. Az angol, bécsi, francia hatások és az egyedi magyar út összefonódását látjuk teremről teremre, az ékszerektől kezdve a berendezési tárgyakon át egészen a világkiállítások pavilonjainak a tervéig. A századforduló gazdag polgári miliőjét megidéző termekben a legapróbb részletekig átélhetjük, milyen is lehetett akkoriban egy mindennapi ebéd vagy egy toalett összeállítása, és milyen hihetetlen színvonalon alkottak a kor művészei és mesteremberei. A Gresham palotaszálloda kovácsoltvas kapuján átlépve a több, mint kétmillió mozaikcsempével díszített előcsarnokban lélegzetelállító látványban lehet részünk.
6. Pénzmúzeum és tematikus séta a Fiumei úti Sírkertben
A Pénzmúzeum egyedülálló állandó kiállítása nem csak Magyarországon, de európai összevetésben is kuriózumnak számít. Sok szempontból teljesen újszerű megközelítést kínál a pénz történetének, működésének, kulturális és gazdasági jelentőségének megismerésére. A kiállítás az interaktivitásra és az egyéni tapasztalatszerzés élményére épül, modern installációk, számtalan játék és hazánk legérdekesebb numizmatikai gyűjteménye várja a látogatókat. Fedezze fel a pénz útját, majd élvezze a fővárosi kilátást a múzeum Panoráma Teraszáról.
A Fiumei úti Sírkert több mint temető, mára olyan kultuszhellyé vált, mint a párizsi Père-Lachaise, ahol Molière, Chopin és Jim Morrison sírja helyett Ady, Jókai, Arany, Kossuth, Erkel, Faludy, Jancsó és Kertész Imre sírját lehet felkeresni. Itt nyugszanak legnagyobb számban a magyar történelem és kultúra nagyjai, a síremlékek jelentős része művészettörténeti érték, híres építészek, szobrászok alkotása. A sírkertben külön parcellát kaptak a művészek, a jakobinusok, az 1848-as és 1956-os forradalmak hősei, és hatalmas mauzóleum emlékeztet a pártállami idők halottkultuszára is. A gazdag növény- és állatvilágáról is ismert, arborétumnak is beillő nagy temetőkert 56 hektáron terül el.
7. A Milleniumi városnegyed látnivalói és az Unicum Ház – ahol a titkokat őrzik
A Zwack család története mellett, a különleges, 230 éve titkos receptúra részleteit ismerhetjük meg. Betekinthetünk a korabeli állapotában felújított, régi lepárlóba is, amit az „Unicum Szívének” hívnak, hiszen itt készül a legendás ital. Láthatjuk több évszázad palackjait és gépeit, de a fűszerekkel is közelebbről ismerkedhetünk meg (még ha egy részük titkos is marad).
Budapest és Magyarország vezető kulturális intézménye, a MÜPA mellett áll hazánk színházi életének egyik fontos műhelye és fővárosunk látképének meghatározó eleme, a Nemzeti Színház épülete. Épületlátogatásunk során megismerkedhetünk különleges építészeti megoldásaival, majd bejárhatjuk az épületet körülvevő óriási kertet és szoborparkot, amelyben a közelmúlt legendás színművészeinek egy-egy emlékezetes szerepükben megörökített, bronzba öntött életnagyságú szobrai idézik fel a magyar színjátszás történelmét. A Zikkurat külső részén spirálvonalú út vezet felfelé, mely egyre szűkülő falak mentén halad. A tetejéről rálátás nyílik a Gellért-hegyre és a Duna belvárosi szakaszára.
Unicum Ház: A régi lepárló (fotó: www.unicumhaz.hu)
8. Dreher Sörtúra és a Kőbányai Szent László Templom építészeti értékei
A Dreher Sörgyárakban lehetőség nyílik a sörkedvelők számára, hogy megismerjék a sör és a vállalat történetét, a páratlan szépségű Főzőházban, illetve a Sörműhelyben és a Söripari Emléktárban tett séta során pedig a sörgyártás teljes folyamatát és a nemes nedű számtalan titkát fedik fel. Mivel a látványnál is többet mond a tapasztalat élménye, a látogatás végén egy sörkóstolóra is meginvitálják a vendégeket.
A Világörökségi várományos listán szereplő Kőbányai Szent László Templom Lechner Ödön független premodern építészetének egyik legszebb tagja. Lechner Ödön tervei alapján és kivitelezésében, eklektikus-szecessziós stílusban épült. A tervező a román, a gótikus, a reneszánsz, a barokk, a perzsa és a magyar népi stílusokat ötvözte, s így született meg az egységes templom. A különleges szépségű templomot 67 variánsú mintázott téglák, színes mázas tetőcserepek, a Zsolnay-porcelángyárban készült pirogránit épületdíszek és a bejáratok fölött elhelyezkedő Róth Miksa keze munkáját dicsérő mozaikok díszítik.
9. Török emlékek Budapesten
A másfél évszázados török uralom idejéből származó emlékek nyomába eredünk. Túránk során meglátogatjuk Gül baba türbéjét és az egykori Wagner-villa alagsorában kialakított, Gül babát és a dervisek életét bemutató múzeumot, sétálhatunk a híres rózsakertben. Vezetett séta keretében fedezhetjük fel Veli Bej Fürdőjét, ami a mai napig megőrizte klasszikus törökfürdő jellegét. Majd villamosra szállva a Budai Várban, nem szokványos sétánkat a török kori emlékekre fűzzük fel. Felkeressük például Karakas pasa tizenkétszögletű ágyútornyát és az egyebek mellett rózsabokrokkal, birsekkel és fügefákkal kialakított Török kertet, közepén mór stílusú díszszökőkúttal.